Idealne odbitki zdjęć

Wydawać by się mogło, że zamówienie wykonania odbitek zdjęć przez nas zrobionych to najłatwiejszy etap fotografowania. Niestety tutaj także musimy pogłówkować. Większa część aparatów do wykonywania odbitek jest przystosowana do formatów 3:2, czyli takich w jakich wywoływało się zdjęcia z analogowych aparatów. Teraz jednakże w aparatach cyfrowych używany jest format 4:3 i jeśli nie dostosujemy zdjęcia do odpowiednich proporcji, maszyna może zniszczyć nam zdjęcie. Zwykle dzieje się tak, ze albo ucina ona zdjęcie od góry i dołu o równą wartość, albo tez po bokach zostają nam nieładne, białe paski. Istnieją jednak proste programy do przygotowania zdjęć do wywołania.

Jeśli jednak zrobiliśmy zdjęcie, które według nas nie powinno być wykadrowane, jedyną możliwością jest znalezienie takiego miejsca, które wywoła nam odbitki w pożądanym formacie. Takich miejsc nie jest wiele, dlatego możemy pokusić się o odbitki przez internet Fotosilesia, jeśli fotograf zagwarantuje nam zdjęcia w formacie 4:3. Musimy jednak wiedzieć, że nawet takie rozwiązanie nie jest wolne od błędów. Rozmiar zdjęcia rzadko kiedy odpowiada oryginałowi, gdyż jeden wymiar zależy od szerokości roli papieru z jakiej jest odcinany. Niewielkie wykadrowanie zawsze jest potrzebne.

Oto kilka kroków do wywołania idealnych odbitek:

Wybieramy format zdjęcia- warto zapytać w sklepie o format w centymetrach, gdyż o ile 3:2 jest ustandaryzowany dla aparatów analogowych, o tyle ze zdjęciami cyfrowymi nie jest tak łatwo. Wiele zależy od producenta i oprogramowania maszyny.

Rozdzielczość zdjęć to zwykle 300 DPI i takie tez wywołuje fotolab. Jeśli zrobimy fotografię o większej rozdzielczości, nie zyskamy na jakości, gdyż maszyna i tak będzie musiała ją przetworzyć na odpowiednią rozdzielczość.

Określamy rozmiar zdjęcia w pikselach, biorąc pod uwagę z jakiej odległości będzie ono oglądane, dopasowując do tego wielkość, następnie dostosowujemy fotografię w programie graficznym (warto zostawić 3, 4 piksele na ramce dla niedokładności maszyny tnącej u fotografa)


Newsletter