Fotografia panoramiczna, cz.2

Wybór odpowiedniego krajobrazu, kiedy już wiemy jak stworzyć panoramę technicznie, jest kolejnym krokiem. Odpowiedni to znaczy taki, który ma niewiele elementów znajdujących się na różnych płaszczyznach i planach oraz taki, który nie ma elementów ruchomych, które przeszkodzą w sklejaniu zdjęć. Przedstawię kolejne czynności w punktach:

ustawiamy balans bieli na jednym poziomie

Ustawiamy ogniskową obiektywu na odpowiednik 50 mm w aparacie małoobrazkowym oraz ostrość na nieskończoność

mierzymy światło w najjaśniejszym punkcie i ustawiamy ekspozycję tak, aby nie było przepaleń

fotografujemy obracając aparat w jednym kierunku stale o taki sam kąt, uważając, aby co najmniej 1/3 poprzedniego ujęcia, znalazła się w kadrze następnego

Efektem jest seria zdjęć zgodnych z kierunkiem obrotu. Teraz należy wgrać je na komputer i poddać obróbce w odpowiednim programie. Możemy skorzystać z prostych programów graficznych lub jeśli mamy dostęp- z dodatków do profesjonalnych programów jak Adobe Photoshop. Dodatek ten nosi nazwę Photomerge. Wybieramy w oknie programu wszystkie zdjęcia, które chcemy połączyć w panoramę, a następnie czekamy. Czasami łączenie trwa bardzo długo, gdyż komputer musi obrazy obrócić, przyciąć i połączyć. Często proces nie zostaje ukończony wygładzaniem krawędzi i otrzymujemy zlepienie kilkunastu ujęć, jednak funkcję tą możemy wybrać ręcznie. Po wykorzystaniu tych dwóch rzeczy, dostajemy gotowe zdjęcie panoramiczne.


Newsletter