Zdjęcia z wakacji: RAW czy JPG?

Format zapisu zdjęć to nie do końca oczywisty wybór dla osób, zaczynających przygodą z profesjonalną fotografią. Czy pomiędzy plikami RAW i JPG istnieje w ogóle jakaś różnica?

Kilka podstawowych informacji

RAW – to format generowany przez aparat fotograficzny jako surowy sygnał matrycy, zapisywany w rozszerzeniu zależnym od marki urządzenia. To nieskompresowany, pojemny plik, który niesie ze sobą ogromną ilość informacji oraz możliwości obróbki. Z kolei JPG jest formatem bezpośrednio obrobionym za pomocą procesora w aparacie. Plik jest skompresowany, zajmuje znacznie mniej miejsca na dysku, a tym samym dostarcza znacznie mniej informacji.

zdjęcia z wakacji 2018

Dlaczego RAW?


Zaletami zdjęć w tym formacie jest na pewno:

  • znakomita elastyczność obróbki;
  • bardzo duża ilość informacji o obrazie;
  • możliwość zmiany przestrzeni barwnej po wykonaniu zdjęcia;
  • duże możliwości związane z przywróceniem obszarów w cieniach i światłach.

Zdjęcia w RAW wymagają obróbki, a przeglądać je można tylko w dedykowanym oprogramowaniu. Ich wywołanie prosto z aparatu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że dają nam bez porównania większe możliwości niż inne formaty zdjęć.

Dlaczego JPG?

To, co przemawia za plikami JPG to przede wszystkim:

  • mały rozmiar pliku;
  • możliwość przeglądania zdjęć w wielu programach i urządzeniach;
  • brak konieczności obróbki;
  • możliwość wywołania zdjęć prosto z aparatu.

W porównaniu z RAW, wadą formatu JPG będzie na pewno uboższa kolorystka zdjęć oraz znacznie mniej informacji o obrazie. Parametry zmieniane są wraz ze stratą jakości.

Który format jest lepszy?

ILiczba zalet obu rozmiarów ostatecznie nie przemawia na korzyść żadnego z formatów. Większość ludzi używa formatu JPG jedynie do szybkiego podglądu na urządzeniu lub przesłania zdjęć znajomym. RAW zyskuje więcej walorów, ale dopiero po czasochłonnej obróbce.
Jeśli interesujesz się obróbką zdjęć, zwracasz uwagę na najdrobniejszy szczegół, od cieni do świateł, to zdecyduj się na format RAW. Jeśli nie zależy Ci na wybitnej jakości i niekoniecznie masz ochotę spędzać wolnego czasu na dopieszczaniu zdjęć z wakacji – postaw na pliki JPG. Dla niezdecydowanych alternatywą staje się zapisywanie zdjęć w obu formatach, które oferuje większość aparatów.


Newsletter