Zdjęcia obiektów w ruchu

Tematem bardzo aktualnym wydaje się być fotografia obiektów w ruchu. Jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia piłkarzy na meczu, musimy się nauczyć robić zdjęcia w ruchu.

Najważniejszymi parametrami przy tego typu fotografiach są krótki czas naświetlania, dobry autofocus, duża ogniskowa i stabilizacja obrazu:

im krótszy czas naświetlania, tym większe prawdopodobieństwo zrobienia udanego, ostrego zdjęcia

przy krótkiej ogniskowej powinniśmy zrobić ostre zdjęcie „z ręki”, jednak przy dużym zoomie może być potrzebny statyw

autofocus powinien cały czas śledzić punkt na obiekcie, na który ustawiliśmy ostrość, tak osiągniemy pożądany efekt. Tutaj musimy się wykazać czujnością i refleksem, aby dobrze poprowadzić aparat

Przy próbach fotografowania obiektów w ruchu, warto nauczyć się techniki panoramowania. Polega ona na tym, że podczas wykonywania zdjęcia, obiektyw porusza się z prędkością dostosowaną do obiektu. Trudność polega na tym, żeby obie prędkości były do siebie jak najbardziej zbliżone. Najlepiej śledzić obiekt, od czasu, kiedy go zauważymy i zdjęcie zrobić w momencie, kiedy dopasujemy obydwie prędkości, a obiekt jest prostopadle do nas. Warto ustawić aparat na tryb kilkunastu fotografii za jednym naciśnięciem migawki. Wtedy mamy większą pewność wykonania odpowiedniego ujęcia. Przy dużej ogniskowej łatwiej jest osiągnąć pożądany efekt, krótkie ogniskowe nie dają efektu rozmazania tła poza obiektem. Stabilizacja obrazu przy technice panoramowania jest potrzebna, jednak taka która niweluje ruchy pionowe. Pozioma stabilizację warto wyłączyć, gdyż utrudni ona wykonywanie płynnego ruchu za jadącym czy biegnącym obiektem.


Newsletter