Wybór fotografa ślubnego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając fotografa ślubnego, powinniście wcześniej przejrzeć jego portfolio – i to zarówno zdjęcia reportażowe, jak i plenerowe. Pierwsze bowiem pokazują umiejętności fotografa w różnych warunkach, drugie natomiast ukazują jego kreatywność. Jeśli zdjęcia Wam się spodobają, możecie śmiało zamawiać u niego usługę – przed podpisaniem umowy zapytajcie jednak, czy to on będzie wykonywał dla Was zdjęcia, istnieje bowiem możliwość, że wydeleguje do tego jednego ze swoich pracowników, a wtedy może się okazać, że nie będziecie zadowoleni z ostatecznego efektu.

 

W poszukiwaniu profesjonalisty...

Ślub jest wydarzeniem wyjątkowym, dlatego z pewnością chcielibyście jak najdłużej zachować go w pamięci. Jednym ze sposobów uwiecznienia tego specjalnego dnia są zdjęcia – dobry fotograf jest w stanie za pomocą obrazu bardzo dokładnie zachować Waszą historię. Sztuką jest jednak znalezienie takiego profesjonalisty w dobie, kiedy właściwie każdy choć w minimalnym stopniu para się fotografią. Na co powinniście zwrócić uwagę wybierając fotografa? Jakie zadać mu pytania? A przede wszystkim kiedy zacząć swoje poszukiwania?

Napięte terminy

Najlepsi fotografowie ślubni swoje podręczne kalendarze mają w pełni wypełnione na wiele miesięcy do przodu. Z tego powodu jeśli bardzo będzie Wam zależało na wynajęciu konkretnej osoby, powinniście postarać się z nim skontaktować co najmniej rok przed planowaną datą ślubu – wtedy będziecie mieli realną szansę na to, że podejmie się on tego wyzwania.

Zakres usług

Podczas wyboru fotografa ślubnego, na początek powinniście przejrzeć jego zdjęcia. Jeśli Wam się spodoba technika, jaką zostały wykonane oraz pomysły na kadry, możecie przejść do kolejnego etapu, a więc rozmowy. Firmy fotograficzne specjalizujące się w fotografii ślubnej zatrudniają zwykle więcej niż jednego pracownika, dlatego pierwsze pytanie, jakie powinniście zadać swojemu rozmówcy, powinno brzmieć następująco: kto wykonał zdjęcia, które Wam się podobają. Znając ich autora możecie przejść do kolejnego etapu, a więc poznania oferty firmy. Zwykle, na pełen pakiet ślubny składają się:

  • zdjęcia z przedślubnych przygotowań oraz błogosławieństwa,
  • zdjęcia z ceremonii ślubnej,
  • zdjęcia reportażowe z przyjęcia weselnego
  • oraz plener ślubny.

Często oferta wzbogacona jest również o przygotowanie albumów dla rodziców.

Umowa

Moment podpisania umowy jest niezwykle ważny, ponieważ jest pisemnym zobowiązaniem stron do przestrzegania określonych w niej zasad. Pamiętajcie, żeby dokładnie przeczytać ten dokument, ponieważ może się zdarzyć tak, że zostaną w nim zawarte punkty, które będą dla Was niekorzystne, np. kilkumiesięczne oczekiwanie na odbiór zdjęć.

Ostateczna decyzja

Wybór fotografa to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania ślubu i organizacji przyjęcia weselnego. Jest to bowiem osoba, która specjalnie dla Was zatrzyma czas i za pomocą zdjęć uwieczni historię Waszego ślubu. Nie dajcie się jednak nabrać na piękne słowa, przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdźcie wszystkie szczegóły, a przede wszystkim obejrzyjcie portfolio wybranego fotografa. Dopiero, kiedy będziecie na 100% pewni swojej decyzji, złóżcie swoje podpisy na dokumencie.

Wpis powstał z pomocą - Agencja Spinki- konsultant ślubny


Newsletter