Wybór aparatu fotograficznego

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy – można wyczytać w nich niemal wszystko, niekiedy nawet przekazać za ich pośrednictwem swoje intencje bądź samopoczucie . A co, gdyby poprzez oczy można było pokazać swój świat drugiej osobie? Gdyby można było go uwiecznić? Można – z nami dowiesz się jak chwycić chwilę i pokazać świat swoimi oczyma...

Daj mi narzędzie, a poruszę świat!

Od dawien dawna osoby o wrodzonej wrażliwości na piękno otaczającego świata próbowały je w jakiś sposób uwiecznić. Począwszy od rysunków, poprzez dzieła malarskie aż do dziś, kiedy to technika pozwala na stworzenie jednego z najpiękniejszych arcydzieł – fotografii będącej połączeniem technologii i talentu człowieka.

Jeśli jesteś jedną z takich osób, jeśli masz w sobie wrażliwość, która wyróżnia Cię spośród innych i pragniesz to uwiecznić, zdjęcia będą idealnym rozwiązaniem. Zanim jednak wykonasz pierwsze zdjęcie, musisz wybrać odpowiedni aparat, a wbrew pozorom nie należy to do spraw najprostszych – wymaga odpowiedniej wiedzy i gruntowanego przemyślenia.

Aby nie popełnić błędu, zacznij od początku...

 

Pierwszy aparat

Przed kupnem pierwszego zestawu fotograficznego, w którego podstawowy skład wchodzi tak zwane body, a więc sam aparat, a także niezbędny do robienia zdjęć obiektyw trzeba wiedzieć, że zarówno aparaty fotograficzne jak i obiektywy podlegają szerokiemu podziałowi. Jest to bezpośrednim powodem konieczności poznania tych typów i dobrania odpowiedniego sprzętu adekwatnie do własnych potrzeb, chęci ewentualnego rozwoju i świadomości przeznaczenia zdjęć.

Typy aparatów fotograficznych 

Od czasu skonstruowania pierwszego aparatu fotograficznego, sprzęt ten przeszedł ogromną metamorfozę. Obecnie podział aparatów fotograficznych dotyczy nie tylko ich technologii, ale także budowy czy wielkości klatki filmu, a w każdej z tych grup bez problemu znaleźć można kolejne podkategorie.

 

Oto kilka słów o...

APARATY ANALOGOWE

Aparat analogowy to klasyczny sprzęt fotograficzny, cieszący się największą popularnością jeszcze przed pojawieniem się na rynku aparatów cyfrowych. Jest to urządzenie przystosowane do tak zwanego naświetlania materiału światłoczułego.

Materiał światłoczuły, to nic innego jak umieszczana wewnątrz aparatu, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu zwinięta błona, przewijana za pośrednictwem odpowiedniego mechanizmu w miarę naświetlania kolejnych klatek filmu.

W zależności od typu aparatu, błona ta zastępowana bywa specjalnymi wymiennymi kasetami wyposażonymi w ów błony, już pocięte, które wymienia się w celu wykonania kolejnego zdjęcia.

Pięknie napisane, ale niezbyt zrozumiałe?

W przełożeniu na język laika aparat analogowy to nic innego jak sprzęt wymagający zamontowania tak zwanej kliszy, na której „zapisują” się wykonywane przez nas zdjęcia. Odpowiedni mechanizm w aparacie przesuwa kliszę, a kiedy całe dostępne na kliszy miejsce zostanie wykorzystana, kliszę należy wymienić na nową by zacząć zabawę od początku.

 

APARATY CYFROWE

Na szczęście tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, znacznie korzystniej, bowiem aparat cyfrowy to urządzenie, które jak sama nazwa podpowiada, rejestruje obrazy w formie cyfrowej. Miejsce błony zostaje skutecznie zastąpione nośnikiem w postaci karty pamięci, będącej w stanie pomieścić znacznie więcej materiału fotograficznego.

Ta znacząca zmiana jest głównym powodem wyższości aparatów cyfrowych nad aparatami analogowymi – zdjęcia zapisywane są podobnie jak informacje na komputerze, co daje wiele więcej możliwości.

Dzięki aparatowi cyfrowemu możliwe jest: 

 • podglądanie zdjęć w trakcie ich robienia,

 • natychmiastowe sprawdzenie efektów (obejrzenie wykonanych zdjęć),

 • usunięcie niechcianych zdjęć (najczęściej źle wykonanych i pozostawienie tylko tych dobrych jakościowo),

 • przesłanie zdjęć na dysk komputera bądź inny nośnik danych i ich edycja,

 • wywołanie zdjęć z płyty CD bądź innego nośnika danych.

Z powodu tak wielu zalet aparatów cyfrowych, obecnie są one wykorzystywane znacznie częściej aniżeli aparaty analogowe. (Choć istnieje jeszcze szerokie grono ich miłośników). Warto zatem przyjrzeć się im bliżej i poznać różnie pomiędzy aparatami cyfrowymi.

Oto trzy główne typy:

 • cyfrowy aparat kompaktowy

 • cyfrowy zmiennoobiektywowy aparat cyfrowy

 • lustrzanka cyfrowa

 

Cyfrowe aparaty kompaktowe

Aparat kompaktowy to bezpośredni następca aparatu analogowego – zminiaturyzowana i ulepszona jego wersja. Najbardziej charakterystyczne cechy aparatu kompaktowego to:

 • uproszczenie,

 • automatyzacja,

 • krótka ogniskowa umożliwiająca szeroki kąt widzenia,

 • łatwość obsługi,

 • szeroka gama możliwości z uwagi na wielorakość funkcji (np. wyłapywanie twarzy)

Przeznaczenie:

 • raczej (choć niekoniecznie), dla amatorów pragnących wykorzystać aparat do uwieczniania wakacyjnych wyjazdów bądź rodzinnych imprez,

 • dla wygodnickich, praktycznych osób, które nie chcą „targać” za sobą kilkukilogramowego sprzętu fotograficznego,

 • dla nie dbających o elementy takie jak na przykład rozmycie tła wokół fotografowanego obiektu, ale jednocześnie ceniące sobie jakość wykonywanych zdjęć,

 • dla osób ceniących sobie niską cenę i dobrą jakość sprzętu.

 

Zmienooobiektywowe aparaty kompaktowe

Zmiennoobiektywowy aparat kompaktowy to właściwie to samo co tradycyjny aparat kompaktowy, szczególnie jeśli chodzi o jego rozmiary i budowę, ale z dwoma różnicami – wyposażony jest on w matrycę bliską lustrzance cyfrowej (o niej za chwilę) i dodatkowo – umożliwiający wymianę obiektywów. 

Przeznaczenie: szczególnie dla osób oczekujących od aparatu czegoś więcej, nie amatorów, ale i nie profesjonalistów, którzy pragną by ich zdjęcia miały w sobie „to coś”, będących w stanie wydać nieco więcej.

Tutaj niezbędna jest jednak nieco szersza wiedza na temat obiektywów i ich zastosowania – konieczna jest świadomość co tak naprawdę lubimy bądź chcemy fotografować i dobranie obiektywu właśnie pod tym kątem (szerzej o tym w kolejnych artykułach).

Wadą jest cena – im więcej możliwości tym większa cena, ale co za tym idzie - większa frajda.

 

Lustrzanki cyfrowe

Bardzo zaawansowany, dający największe możliwości, najbardziej rozwojowy sprzęt fotograficzny w obecnych czasach. Lustrzanka cyfrowa to sprzęt, na jaki jeszcze całkiem niedawno stać było tylko niewielu – w szczególności, a może tylko jedynie fotografów zajmujących się wykonywaniem zdjęć zawodowo. 

Na szczęście, obecnie jest to aparat będący w zasięgu możliwości każdego, szczególnie, że poprzez różnorodność oferowanych funkcji – na rynku istnieją bowiem lustrzanki cyfrowe idealne zarówno dla amatorów, jak i fotografów zaawansowanych bądź zawodowców.

Najważniejsze cechy

Z pozoru, lustrzanki cyfrowe nie różnią się wiele od cyfrowych aparatów kompaktowych – zbudowane są bardzo podobnie, a pierwsza różnica rzucająca się w oczy to jej wielkość. Druga, już niewidoczną różnicą jest element światłoczuły – w przypadku lustrzanki cyfrowej jest to tak zwana matryc światłoczuła.

Cechy charakterystyczne lustrzanki cyfrowej to:

 • możliwość zmiany obiektywów,

 • precyzyjne kadrowanie,

 • podgląd głębi ostrości, a więc ostatecznego wyglądu fotografowanego obrazu,

 • łatwa stabilizacja obrazu,

Przeznaczenie: głównie dla osób pragnących uwieczniać świat wokół siebie uzyskując jak największą jakość, pragnących się rozwijać bądź planujących zajmować się fotografią profesjonalnie.

O lustrzance rozpisywać można się stronami, ale w tym rozdziale przedstawiamy tylko ogólne informacje mające na celu przybliżenie Cię do wyboru odpowiedniego sprzętu.

 

PODSUMOWUJĄC

Wybierz aparat kompaktowy jeśli:

 • nie planujesz zajmować się fotografią zawodowo,

 • używasz aparatu okazjonalnie,

 • chcesz uwieczniać ważne w twoim życiu chwile,

 • liczy się dla ciebie praktyczność, wszechstronność i wygoda użytkowania,

 • chcesz mieć możliwość rozwoju poprzez zmianę obiektywu ale nie masz zamiaru nosić ze sobą całego plecaka sprzętu fotograficznego,

 • zależy Ci na wysokiej jakości zdjęć i uwiecznieniu otoczenia takim jakie jest,

 • pragniesz kupić dobry sprzęt za niewygórowaną cenę.

 

Wybierz lustrzankę cyfrową jeśli: 

 • planujesz zajmować się fotografią zawodowo bądź robić bardziej profesjonalne zdjęcia,

 • nie rozstajesz się z aparatem,

 • chcesz, aby to co uwieczniasz było czymś więcej niż tylko oddaniem rzeczywistości,

 • cenisz wysoką jakość zdjęć i możliwości rozwoju, nie przeszkadza Ci noszenie ze sobą cięższego sprzętu,

 • chcesz mieć możliwość rozwoju przez zmiany obiektywu,

 • jesteś w stanie wydać więcej pieniędzy w zamian za jakość i szerokie możliwości wybranego sprzętu.


Newsletter