Typy fotografii

Typy fotografii

Bez względu na to, czy nieustannie nachodzi Cię pragnienie zajmowania się fotografią w sposób profesjonalny, czy chcesz traktować fotografowanie jako wspaniałą pasję, czerpiąc przyjemność ze zdjęć jedynie dla samego siebie, istotna jest świadomość istniejących typów, czy też rodzajów fotografii. Musisz przecież wiedzieć, czy właściwie się zajmujesz prawda?

Ogrom podziałów

Chciałoby się przedstawić i krótko opisać jakie rodzaje fotografii współczesnej właściwie istnieją, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać. Dlaczego? Powód jest jeden i to niezwykle prosty – do fotografii podejść można na setki sposobów, w zależności od potrzeby bądź osobowości osoby fotografującej – skupiając się na innej jej stronie, dzieląc ją w taki, a nie inny sposób...

Każdy z działów czy kategorii fotografii, tak naprawdę przesycony jest szeregiem możliwości kolejnych podziałów, niekiedy przeplatając się z różnymi innymi typami, co powoduje, że bardzo trudno jest je jednoznacznie określić.

Spróbujmy jednak to nieco usystematyzować...

Jak już wiemy z poprzednich artykułów, pierwszym najistotniejszym podziałem fotografii jaki w ogóle pojawił się na świecie jest fotografia analogowa i cyfrowa. Nie można by było jednak poprzestać jedynie tylko na tym – człowiek nieustannie się rozwija, szukając nowych rozwiązań i nowych możliwości. Dzięki temu, każdy z tych typów pozwala na wyróżnienie podobnych sobie, lecz inaczej wykonywanych podziałów fotografii ze względu na:

typ fotografowanego obiektu
miejsce ,w którym fotografuje się obiekt
przeznaczenie wykonanych fotografii

Wyróżniamy zatem między innymi takie podstawowe typy fotografii:

Ze względu na typ fotografowanego obiektu wyróżnić można:

fotografię portretową
fotografię okolicznościową
fotografię krajobrazową
fotografię przyrodniczą

Ze względu na miejsce, w którym fotografuje się obiekt wyróżnić można:

fotografię plenerową
fotografię studyjną
fotografię wewnątrz budynku

Ze względu na przeznaczenie wykonywanych fotografii wyróżnić można:

fotografię użytkową
fotografię artystyczną

Powyżej wymienione podziały to tylko przykłady istniejących typów fotografii, bowiem jak już wspomniano wyżej – tak naprawdę jest ich o wiele więcej, a konkretne kategorie mogą dzielić się na jeszcze więcej podkategorii, a poszczególne podkategorie przenikać się wzajemnie...

Gdyby chcieć wymienić wszystkie typy fotografii...

Nie starczyłoby miejsca i czasu, szczególnie, że dziedzina ta nieustannie się rozwija, ale warto wiedzieć z jakimi nazwami, z jakimi typami fotografii, oprócz wymienionych wcześniej możemy się spotkać.

Wyróżnia się zatem między innymi:

fotografia prasowa
fotografia naukowa
fotografia lotnicza
fotografia kosmiczna
fotografia ślubna
fotografia dziecięca
fotografia komercyjna / reklamowa
fotografia mody
fotografia dokumentalna
fotografia reportażowa

A o co chodzi z przenikaniem się podkategorii? Otóż każdy z typów z powodzeniem dałoby się zaliczyć do różnych kategorii – dla przykładu: fotografię dziecięcą włączyć można do kategorii fotografii portretowej, natomiast fotografię reklamową do kategorii fotografii użytkowej i tak dalej...

Aby orientować się w tych podziałach, przenikaniach i rodzajach na sto procent, należałoby zajrzeć nieco głębiej i przyjrzeć się każdemu typowi fotografii z osobna – to już jedna należy do Ciebie, do fotografa - to Ty bowiem decydujesz który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i zamiłowaniom.

Nie jest sztuką bowiem znajomość wszystkich typów fotografii poprzez ich wymienienie i opisanie nie wiedząc właściwie co tak naprawdę się za nimi kryje - sztuką jest rzeczywiście znać się na jednym bądź na kilku z typów i wykonywać zdjęcia, jakie będą zachwycać i przy których będzie się chciało zatrzymać na dłużej...

Rodzaj jest nieistotny gdy...

Bez względu na to jednak jaki rodzaj fotografii pragniesz wykonywać i czy będziesz to robić zarobkowo czy też dla własnych przyjemności, istotne jest jedno – musisz wiedzieć jakie są techniczne przesłanki wykonania dobrego zdjęcia.

Jesteś jednak osobą początkującą i wypisywanie mnóstwa informacji dotyczących na przykład: długości migawki, czasu ekspozycji, czy wartości przysłony nie ma w tej chwili większego sensu – warto skupić się na kwestiach nieco mniej profesjonalnych, ale równie istotnych – na sprawach, bez których żadna techniczno-teoretyczna wiedza nie zda egzaminu i nie spowoduje rozwoju oraz wykonywania ciekawych i dobrych jakościowo zdjęć.

Co więc trzeba robić?

Aby wykonać dobre zdjęcie, stosuj się do poniższych zasad:

1. Rób jak najwięcej zdjęć – ćwiczenie czyni mistrza i nawet wyposażona w szeroką teoretyczną wiedzę osoba, nie będzie w stanie tej wiedzy przełożyć na rzeczywistość w postaci dobrego zdjęcia. Im więcej zdjęć, tym więcej materiału porównawczego i możliwości zauważenia własnych postępów.

2. Analizuj zdjęcia – robienie dużej ilości zdjęć nie oznacza zatrzymywania wszystkich, bo niemożliwością jest, aby wszystkie okazały się dobre. Musisz przeglądać wykonywane przez siebie fotografie i odrzucać te, które okazały się złe. W ten sposób zauważysz swoje postępy i zmotywujesz się do działania i poprawiania swoich rezultatów fotograficznych.

3. Zachowaj prostotę – nie udziwniaj zdjęć na siłę, nie próbuj pokazać więcej, niż jest to koniczne – skup się na tym co naprawdę chcesz pokazać, na tym, co powinna zobaczyć osoba oglądająca twoje zdjęcia.

4. Zadbaj o ostrość zdjęcia – to bardzo istotne, aby element na którym najbardziej Ci zależy był odpowiednio wyostrzony, wyróżniający się z tła.

5. Zadbaj o światło – ab zrobić dobre zdjęcie, niezwykle istotne jest światło. Pamiętaj zatem, aby światło padało na fotografowany obiekt.

6. Nie przestawaj poznawać swojego aparatu – cały czas ćwicz, poznawaj nowe funkcje, odkrywaj tajniki swojego aparatu – im bliżej go poznasz tym lepiej będziecie współpracować.

7. Ucz się nieustannie – nie tylko ćwiczenia są ważne, choć w tym wypadku najważniejsze, ucz się, czytaj, zdobywaj wiedzę teoretyczną, bowiem może nie jest ona najważniejsza, ale również nie bez znaczenia.

8. To ty rządzisz aparatem – pamiętaj, że aparat nie zrobi wszystkiego za Ciebie, ważne jest, abyś miał świadomość, że wszystko zależy od Ciebie – zdjęcie ma być takie, jakie Ty chcesz aby było.

Osiem najważniejszych zasad...

Osiem zasad, które powinny pomóc Ci w Twojej przygodzie z aparatem, bez względu na to, jaki typ fotografii wybierzesz – wszystko zaczyna się tak samo.

Początki są zawsze najtrudniejsze, ale praktyka czyni mistrza – nie przejmuj się porażkami, tylko ćwicz. Pokochaj swój aparat – po prostu pokochaj to co robisz!


Newsletter