Statyw – niezbędne wyposażenie fotografa

Niektórzy twierdzą, że amatora od profesjonalnego fotografa możesz odróżnić po tym, że podczas robienia zdjęć nie używa statywu. Jakie to ma znaczenie dla jego zdjęć? Z pewnością nie można o nich powiedzieć, że są „ostre jak żyleta”. Trzymając bowiem aparat, nawet własnoręcznie naciskając spust (!) następują mikrodrgania, których efektem jest minimalne poruszenie zdjęcia.

Statyw jest jednym z najważniejszych narzędzi fotografa, żeby jednak odpowiednio spełniał swoją rolę, musi być prawidłowo dobrany. Statywy dzielą się na:

  • statywy amatorskie,
  • statywy profesjonalne.

Statywy amatorskie

Aby odróżnić statyw amatorski od profesjonalnego, należy przede wszystkim przyjrzeć się jego głowicy. Jeśli jest ona na stałe przymocowana do kolumny centralnej, z pewnością masz do czynienia ze statywem amatorskim, który dodatkowo wyposażony jest w szybkozłączkę (ułatwia odpisanie aparatu od statywu). Tego rodzaju statywy są zwykle małe i lekkie, z czego wynika, że można je łatwo przenosić. Są jednak znacznie mniej stabilne oraz mają mniejszy zasięg mocowania aparatu niż statywy profesjonalne.

Statywy profesjonalne

Tego rodzaju statywy są wykonane z solidniejszych materiałów, posiadają także lepsze mechanizmy nóg i głowic (nie są mocowane na stałe, ale można je w łatwy sposób wymieniać).

Wyróżnić można 2 rodzaje głowic:

  1. 3D
  2. Panoramiczne

Aby wybrać odpowiedni statyw, przed zakupem musisz zastanowić się, do jakich celów będziesz go później używać oraz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na jego zakup. Wielu ekspertów w dziedzinie fotografii zgodnie twierdzi, że podczas zakupu statywu nie należy oszczędzać, ponieważ kupując przypadkowy sprzęt, jakość zdjęć z pewnością się nie poprawi. A pamiętaj, że użycie statywu to jeden z najważniejszych czynników, jakie wpływają na ostrość zdjęcia – nawet podczas zdjęć wykonywanych w świetle dziennym.


Newsletter