Przysłona i czas - kluczowe podczas zdjęć z lustrzanki

Odpowiednia zależność pomiędzy poszczególnymi parametrami lustrzanki to klucz do wykonania perfekcyjnej fotografii. Dlaczego przysłona oraz czas naświetlania odgrywają tak ważną rolę podczas tworzenia zdjęć?

robienie zdjęć

Przysłona

Ten element to mechaniczna część obiektywu, która składa się z nachodzących na siebie blaszek. Przysłona decyduje o naświetleniu zdjęcia, a jej głównym celem jest regulacja ilości światła przechodzącego przez obiektyw, a następnie padającego na część światłoczułą – film lub matrycę. Im wyższa wartość danej przysłony, tym mniejsze przepuszczanie światła do obiektywu.

Przysłona to niezbędny element w każdej lustrzance, który nie tylko reguluje poziom naświetlenia, ale także wpływa na głębię ostrości. Ten parametr staje się szczególnie istotny przy wykonywaniu zdjęć oddalonych obiektów lub krajobrazów. Im większa przysłona, tym lepsza głębia ostrości. Zatrzymanie ilości światła należy koniecznie zrekompensować za pomocą czułości ISO lub wydłużenia czasu naświetlania.

Czas naświetlania

Można zdefiniować go jako czas otwarcia migawki w naszym aparacie. Im dłużej pozostaje ona otwarta, tym więcej światła trafia na film lub matrycę. Czasy otwarcia migawki liczy się za pomocą ułamków, m.in. 1/2000, 1/500, 1/60, 1/30, 1/8, 1/4 czy 1/2.

Czas naświetlania jest równie istotny jak wartość przysłony, ponieważ pozwala osiągnąć wiele zróżnicowanych efektów na naszej fotografii. Kontrolowanie czasu otwarcia migawki daje nam możliwości:

  • zamrożenia ruchu;
  • rozmycia ruchu;
  • wiarygodnego odtworzenia ruchu na fotografii;
  • osiągnięcia efektu smug świetlnych.

Czas naświetlania jest istotny szczególnie w przypadku zdjęć, które mają na celu wyrazić ruch – od spadającej kropli wody po pędzący z dużą prędkością samochód.

Przysłona, ekwiwalent czułości matrycy oraz czas naświetlania to podstawowe parametry, którymi trzeba umiejętnie operować, żeby stworzyć idealną fotografię za pomocą lustrzanki. Można ustawiać je manualnie lub skorzystać z trybów automatycznych.


Newsletter