Prostowanie perspektywy zdjęć

Krzywa perspektywa zdjęcia to problem, z którym spotykamy się bardzo często. Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach nie wynika on z nieprawidłowej techniki robienia zdjęć, ale z braku możliwości wykonania obrazu o prawidłowej perspektywie. Prawidłowej czyli prostej i proporcjonalnej.

Zastanówcie się. Z pewnością nie raz zdarzyło Wam się, że zdjęcie, które wykonaliście, nie było takie, jakbyście sobie tego życzyli. Czy próbowaliście kiedyś uwiecznić na fotografii np. katedrę św. Wita w Pradze? Zarówno z oddalenia, jak i z bliska wygląda ona imponująco, jednak w tym drugim przypadku nie mieści się w kadrze... Żeby to się udało, nie ma innego wyjścia, jak tylko zadrzeć głowę wysoko do góry, unieść obiektyw i sfotografować tę budowlę z tej nienaturalnej perspektywy… W efekcie powstaje obraz przedstawiający katedrę rozszerzoną na dole, natomiast zwężoną u góry. Jak temu zaradzić?

Na szczęście dzisiaj powszechnie dostępne są programy graficzne, za pomocą których możemy skorygować różnego rodzaju niedociągnięcia. Najpopularniejsze z nich do darmowy GIMP i płatny Photoshop.

Prostowanie perspektywy zdjęcia w Photoshopie

W przypadku Photoshopa najwygodniej jest pracować na warstwach, ponieważ w razie niepowodzeń zawsze taką warstwę można skasować, nie szkodząc przy tym zdjęciu poddawanemu obróbce. Tak więc pierwszą czynnością, jaką musimy podjąć w celu wyprostowania perspektywy zdjęcia, jest stworzenie dla niego nowej warstwy – to na niej będziemy pracować. Następnie musimy znaleźć wśród opcji przycisk Edycja, później Transformacja i na koniec Perspektywa. Teraz pozostaje nam tylko odpowiednio „naciągnąć” zdjęcie. W tym celu musimy po prostu kliknąć, w któryś z rogów widocznego na zdjęciu budynku i przesunąć go w wybranym kierunku. Najczęściej wystarczy po prostu zrównać brzegi budowli z krawędziami zdjęcia. Ważne jest to, żeby wokół budynku uwiecznionego na fotografii znalazło się sporo wolnej przestrzeni, ponieważ może się okazać, że po wyprostowaniu perspektywy budynek znacznie się rozszerzy… Gotowe zdjęcie wystarczy zapisać.

Jak widzicie prostowanie perspektywy zdjęcia za pomocą Photoshopa, nie jest wcale trudne. Wystarczy odrobina cierpliwości i wiedza na temat wykorzystania poszczególnych opcji.


Newsletter