Panoramy – zdjęcia robione smartfonem!

Kiedyś, by wykonać panoramę, potrzebowaliśmy odpowiedniego sprzętu. Dziś, dzięki mnogości programów do łączenia zdjęć, możemy to zrobić za pomocą lustrzanki albo telefonu komórkowego, który mamy przeważnie przy sobie. Wystarczą chęci i podstawowe umiejętności, które pozwolą nam z odpowiednią precyzją wykonać niesamowite fotografie.

Niektóre smartfony posiadają wbudowaną aplikację (opcja dostępna w ustawieniach aparatu) do tworzenia panoramy. Inne wymagają, by pobrać ją np. w przypadku systemu android, ze sklepu Google. Programy są intuicyjne i nie trzeba być profesjonalistą, by je obsłużyć, ponieważ krok po kroku poprowadzą nas przez proces stworzenia zdjęcia panoramicznego.

Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać:

  • wybranie odpowiedniego miejsca, ciekawego krajobrazu, który chcemy uwiecznić,
  • zwrócenie uwagi na prawidłowe oświetlenie – jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami, nie eksperymentujmy z robieniem zdjęć „pod słońce”. Nie jest to zabronione, ale dość trudne, ponieważ musimy się liczyć z bardzo wysokimi kontrastami, a w konsekwencji z niedoświetleniem i dość dziwnymi kolorami,
  • ustawienie ostrości – w zależności od tego, który plan jest dla nas istotny,
  • odpowiedni kadr,
  • prosty horyzont na zdjęciach,
  • używanie zoomu tylko w ostateczności, ponieważ pogarsza on jakość fotografii,
  • zmiany ustawień aparatu (np. balans bieli) – bawmy się kolorami!
  • skupienie i precyzja oraz pewna ręka (nie każdy smartfon posiada opcję automatycznej stabilizacji obrazu, przydatny może okazać się statyw),
  • podążanie za wskazówkami aplikacji.

Niedawno pojawiły się aplikacje umożliwiające wykonanie panoramy sferycznej, czyli takiej, która oprócz widoku dookoła obejmuje także górę i dół. Jej stworzenie zajmuje jednak sporo czasu, bo wymaga obracania się o 360 stopni trzymając aparat poziomo, a następnie powtórzenia tego kroku kierując aparat najpierw w górę, a potem w dół. Ze względu na ruchome obiekty czy przemieszczających się ludzi, zdjęcia nie zawsze sklejają się w prawidłowy sposób.

Co zrobić ze zdjęciem panoramicznym?

Jeśli panorama, którą stworzymy wyszła tak, jak chcieliśmy, warto byłoby się nią pochwalić. Świetnym pomysłem na przedstawienie zdjęcia jest np. wydruk na płótnie lub plexi (fotoboard). Firmy, które się tym zajmują, oferują ogromny wybór materiałów i rozmiarów. Jeśli chcemy, by nasza panorama zawisła w mieszkaniu, najlepiej postawić na dobrej jakości płótno. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej przytulne.
W przypadku szerokiej panoramy możemy wybrać np. popularny ostatnio tryptyk, który nie tylko podkreśla realizm (zwłaszcza krajobrazu), ale także – w zależności od kompozycji – rozszerza czy podwyższa optycznie pomieszczenie, w którym się znajduje.

Jeśli nie mamy pomysłu, co zrobić z uchwyconym przez nas momentem, wydruk na płótnie może okazać się strzałem w dziesiątkę, nie tylko jako dodatek do mieszkania, ale też jako oryginalny prezent.


Newsletter