Obróbka zdjęć: na komputerze czy urządzeniu przenośnym?

Wykonane przez nas zdjęcia często wymagają drobnych lub większych poprawek, dzięki którym fotografie mogą wiele zyskać. Gdzie najlepiej obrabiać zdjęcia i o czym warto pamiętać?

obróbka zdjęć

Parametry, nad którymi warto popracować

Dokonując ostatecznej edycji zdjęć należy brać pod uwagę:

  • korekcję ostrości;
  • doprecyzowanie jasności i natężenia kolorów;
  • przydatne efekty graficzne;
  • kadrowanie;
  • balans bieli;
  • ewentualny retusz.

Zadbanie o powyższe parametry gwarantuje nam uzyskanie jeszcze lepszej jakości oraz wyglądu naszych zdjęć.

Obróbka na komputerze

Obróbka zdjęć nie jest konieczna przy plikach JPG, ale przy formacie RAW zdecydowanie niezbędna. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele różnorodnych, bezpłatnych programów komputerowych, oferujących zaawansowane opcje edytorskie. Warto wybierać takie programy, które oferują nam zestaw gotowych filtrów. Możemy dokonywać obróbki zdjęć za pomocą specjalistycznych programów, które zainstalujemy na swoim dysku, jak i tych dostępnych online na stronach internetowych. Wystarczy, że dokonamy szybkiego transferu zdjęć za pomocą kabla USB lub dzięki czytnikowi kart.

Obróbka na telefonie komórkowym i tablecie

Za pomocą najnowszych smartfonów można wykonać naprawdę dobre zdjęcia. Jeśli nie mamy czasu, żeby przesłać je na komputer, to mamy możliwość ich edycji w kilku aplikacjach, które oferują naprawdę wiele narzędzi, gotowych filtrów i efektów. Niewątpliwą wadą edycji zdjęć na telefonie jest brak możliwości obróbki seryjnej większej liczby fotografii. Oczywiście, łatwiej dokonywać obróbki zdjęć na większym ekranie, jednak zdjęcia robione telefonem komórkowym można śmiało poprawiać bez włączania komputera. Sytuacja wygląda podobnie z edycją zdjęć na tablecie – mamy do dyspozycji kilka bardzo dobrych aplikacji.

Techniczne aspekty fotografii nie powinny być nam obce, jeśli chcemy by nasze zdjęcia były dopracowane do perfekcji przy pomocy profesjonalnych programów i aplikacji, zarówno na komputery, jak i telefony komórkowe.


Newsletter