Lustrzanka cyfrowa czy aparat kompaktowy?

Zanim wybierzemy się do sklepu fotograficznego w celu zakupu aparatu, powinniśmy się dobrze zastanowić, do jakich celów chcemy go używać. Jeśli bowiem dany sprzęt będziemy wykorzystywać głównie amatorsko, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się poręczny i prosty w użyciu aparat kompaktowy. Z kolei jeśli fotografia to coś, czym chcemy zając się „na poważnie”, kompakt z pewnością nie wystarczy...

Aparat kompaktowy

Jeśli aparat jest nam potrzebny głównie do tego, żeby robić zdjęcia podczas wakacyjnych wyjazdów, to swoją uwagę powinniśmy skupić przede wszystkim na aparatach kompaktowych. Są one bowiem bardzo poręczne, dzięki czemu można je wszędzie ze sobą zabrać, nie obawiając się, że zajmą zbyt wiele miejsca...

Jako że aparaty kompaktowe posiadają mniejszą matrycę niż lustrzanki, wykonane przy ich użyciu zdjęcia są raczej słabej jakości. Poza tym wszystkie fotografie są automatycznie kompresowane, a więc przetwarzane na obrazy w rozszerzeniu jpg, które nie do końca oddają rzeczywistość (szczególnie jeśli chodzi o kolory). Kompakty posiadają dużą głębię ostrości, co oznacza, że zarówno główny obiekt zdjęcia, jak i jego tło mają wyraźne kontury i nie można tego zmienić. Pomiary światła są uniwersalne właściwie we wszystkich tego rodzaju aparatach, w związku z czym każde zdjęcie jest wykonywane przy takich samych parametrach (nie można np. samodzielnie ustawiać przysłony). Aparaty kompaktowe mają też stałe obiektywy, co obniża ich możliwości wykonywania zdjęć.

Lustrzanka cyfrowa

lustrzanka cyfrowa 

Podstawową zaletą każdej lustrzanki cyfrowej jest wysoka jakość zdjęć, która wiąże się z wielkością matrycy, a w przypadku lustrzanek jest ona nieporównywalnie większa niż w aparatach kompaktowych. Co więcej, zdjęcia mogą być lepsze jakościowo ze względu na możliwość dopasowania do danej sytuacji odpowiedniego obiektywu (co znacznie utrudnia używanie aparatu w niektórych sytuacjach, a także przemieszczanie się z wybranym sprzętem).

Używając lustrzanki mamy wpływ właściwie na każdy element zdjęcia: na jego oświetlenie, ostrość, czas, a nawet na uchwycony kadr. Lustrzanka daje nam bowiem możliwość dokładnego odzwierciedlenia rzeczywistości. Nie oszukujmy się jednak – żeby dobrze poznać możliwości danego aparatu, trzeba poświęcić sporo czasu na przetestowanie poszczególnych jego funkcji (jeśli więc mamy go używać rzadko i nie będziemy mieć czasu na poznanie jego możliwości, powinniśmy pozostać przy kompakcie). Kiedy jednak pojmiemy jak działają, będziemy mogli odpowiednio wykorzystać jego funkcje, a w efekcie robić dobre zdjęcia.

Cena

Główną barierą przy zakupie aparatu może być cena. Jeśli o to chodzi, warto wiedzieć, że zakup lustrzanki wiąże się z wydaniem od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najprostsze body wraz z podstawowym (uniwersalnym) obiektywem 18-55mm, to koszt około 2500 zł (cena może wahać się w zależności od firmy i modelu). A to dopiero początek. W miarę użytkowania z pewnością będziemy chcieli uzupełniać go o dodatkowe elementy, co również będzie wiązać się z kosztami. Z kolei w przypadku aparatu kompaktowego ceny są bardziej przystępne. Dobry kompakt można kupić już za około 200 zł. Przed zakupem aparatu powinniśmy więc dobrze wszystko przemyśleć i wybrać najlepszą dla siebie opcję.


Newsletter