Komputerowe programy do łączenia zdjęć panoramicznych

Dobrej jakości zdjęcie panoramiczne może stworzyć każdy. Nie potrzeba do tego profesjonalnego sprzętu. Nawet posiadacz aparatu telefonicznego może zrobić piękną panoramę. To, co jest potrzebne to przede wszystkim zaangażowanie oraz funkcja łączenia zdjęć wbudowana w aparat lub działający na tej samej zasadzie program komputerowy.

Łączenie zdjęć na komputerze

Dobry program do łączenia zdjęć można znaleźć w internecie lub na płycie dołączonej do zakupionego sprzętu fotograficznego. Wybór programu należy zacząć od sprawdzenia jakości programu dołączonego do aparatu. W jaki sposób to zrobić? Na początek trzeba wykonać serię zdjęć, a następnie spróbować je ze sobą „zszyć” przy pomocy programu (mimo że producent zwykle dołącza do takiego programu serię zdjęć próbnych, to żeby w pełni ocenić możliwości programu, lepiej wykonać zdjęcia samodzielnie).

tworzenie panoram 

Programy do łączenia zdjęć

W internecie można znaleźć wiele rankingów, które porównują działanie poszczególnych programów do łączenia zdjęć. Wynika z nich, że najczęściej używane są:

  • Hugin
  • PTGui
  • Panorama Factory
  • PhotoSitch (dodawany do lustrzanek Canona)
  • Ulead Cool 360
  • Arcsoft Panorama Maker 5

Hugin

Miłośnicy fotografii panoramicznej najczęściej korzystają z programu Hugin. Jego podstawową zaletą jest to, że można korzystać z niego bezpłatnie. Co więcej, Hugin jest nie tylko programem do łączenia, ale też do obróbki zdjęć. Za jego pomocą można przeprowadzić zaawansowaną korektę perspektywy, a także zmniejszyć zniekształcenia. Co ważne, program działa nie tylko na platformie Windows, ale też na platformach Linux i Mac OS X.

Hugin tworzy panoramy w różnych typach rzutów (walcowy, cylindryczny itd.). Miejsca łączeń kadrów są właściwie niewidoczne, dzięki funkcji automatycznego odnajdowania i zaznaczania punktów kontrolnych. Warto podkreślić, że Hugin nie należy do programów łatwych w obsłudze. Zadziwiające jednak, jakie efekty można uzyskać przy jego pomocy.

Zdjęcia panoramiczne 

Tworzenie zdjęć panoramicznych może sprawić prawdziwą przyjemność – szczególnie spoglądając na efekty swoich działań. Nie można jednak zapominać, że aby zdjęcie panoramiczne było dobre, trzeba włożyć w jego wykonanie wiele pracy. Najpierw podczas robienia serii zdjęć (tu liczy się nie tylko pomysł, ale przede wszystkim precyzja), a następnie podczas ich „zszywania”. Łączenie zdjęć wymaga dużego skupienia oraz umiejętności obsługi wybranego programu. Na łączenie zdjęć panoramicznych trzeba poświęcić więcej czasu niż na obróbkę innych zdjęć. Z tego właśnie powodu wielu fotografów rezygnuje z ich wykonywania...


Newsletter