Jak wybrać obiektyw?

Dobre zdjęcie, to nie tylko zgodność z podstawowymi zasadami technicznymi, ale również odpowiednie ujęcie fotografowanego obiektu, artystyczna wizja, zatrzymanie chwili, a nierzadko nawet ukazanie uczuć. Bez względu jednak na to, czy zależy Ci bardziej na technicznym czy artystycznym aspekcie zdjęcia, niezbędna jest wiedza nie tylko na temat samych aparatów, ale także obiektywów, których dobór jest niezwykle istotny.

Odpowiedni obiektyw to podstawa

Jeśli interesuje Cię poszerzenie swojej wiedzy z zakresu fotografii, pragniesz wykonywać niebanalne zdjęcia, a z wszystkich możliwości przedstawianych wcześniej w artykule o wyborze aparatu wybrałeś lustrzankę cyfrową bądź aparat kompaktowy zmiennoobiektywowy, musisz poznać rodzaje obiektywów, ich możliwości i przede wszystkim główne zastosowanie.

Podstawowy podział obiektywów

Podstawowa kategoria podziału obiektywów dotyczy tak zwanej ogniskowej, a ściślej mówiąc możliwości jej zmiany. Na tej podstawie wyróżnia się obiektywy stałoogniskowe – jak sama nazwa wskazuje bez możliwości zmiany ogniskowej oraz zmiennoogniskowe, umożliwiające zmianę ogniskowej, a więc uzyskanie efektu przybliżenia fotografowanego obiektu.

Obiektywy stałoogniskowe zbudowane są w sposób, który uniemożliwia zarówno oddalenie, jak i przybliżenie fotografowanego obiektu.

Z pozoru cecha ta wydaje się być sporą wadą, ale wszystko ma swoje plusy jak i minusy – obiektywy stałoogniskowe, swój brak możliwości przybliżania bądź oddalania znacząco nadrabiają jakością zdjęć.

Obiektywy ziennoogniskowe, czyli tak zwane zoomy w przeciwieństwie do obiektywów stałoogniskowych zbudowane są tak, aby umożliwiać zmianę ogniskowej, a więc przybliżenie bądź oddalenie fotografowanego obiektu.

Podstawową i chyba największą zaletą „zoomów” jest to, że przybliżenie i oddalenie uzyskuje się bez konieczności przemieszczania się, co w przypadku obiektywów stałoogniskowych jest koniecznością.

Jak je odróżnić?

Bardzo łatwo – najważniejszą cechą różniącą obiektywy stałoogniskowe od zmiennoogniskowych jest brak występującego przy zoomach pierścienia zmiany ogniskowej. Opróćz tego są one znacznie lżejsze i bardziej poręczne.

Podział obiektywów zmienooogniskowych i stałoogniskowych

Każdy ze wspomnianych wyżej rodzajów obiektywów podzielić można na jeszcze kilka kategorii, których znajomość ma duże znaczenie – od wyboru każdego z typów zależy powodzenie w wykonaniu idealnego zdjęcia.

Typy obiektywów stałoogniskowych i zmiennoogniskowych:

obiektywy standardowe

obiektywy szerokokątne

obiektywy długoogniskowe

Standardowe

Obiektywy standardowe również podlegają pewnemu podziałowi – wyróżnia się obiektywy standardowe stałoogniskowe, jak i zmienoogniskowe, a każdy z nich ma zarówno swoje wady jak i zalety.

Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Obiektywy standardowe stałoogniskowe to nic innego jak obiektywy których „widzenie” odpowiada kątowi widzenia ludzkiego oka – może nie idealnie, ale jest mu bardzo bliskie. Podobnie jak stałoognikowy obiektyw, ludzkie oko nie ma możliwości zmiany kąta widzenia, który w przypadku człowieka wynosi 45 stopni, a w przypadku obiektywów lustrzanek cyfrowych za standard przyjmuje się 30 stopni.

Obraz jaki uzyskiwany jest dzięki tego typu obiektywom jest bardzo przyjemny dla oka i charakteryzujący się naturalną perspektywą.

Obiektywy standardowe zmienoogniskowe to obiektywy, których „widzenie” odpowiada różnym kątom widzenia, począwszy od szerokiego do bardzo małego, ta zwanego „tele”.

Tego typu obiektywy należą do jednej z największych grup obiektywów typu zoom, a ich standardowy zakres pracy, często określany jako uniwersalny, to kąt 75-35 stopni, co w przełożeniu na ogniskową odpowiada długości od 28 do 105 milimetrów.

Obraz jaki uzyskiwany jest dzięki tego typu obiektywom pozwala na dobre jakościowo uwiecznienie rodzinnych imprez bądź wyjazdów, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze.

Szerokokątne

Obiektywy szerokokątne to rodzaj obiektywów charakteryzujących się szerokim kątem widzenia, znacznie większym od kąta widzenia ludzkiego oka (45 stopni). Ów szeroki kąt widzenia to zazwyczaj zakres pomiędzy od 50 do 18 stopni, w zależności od zakresu ogniskowej.

Dzięki szerokiemu kątowi widzenia obiektywy są w stanie uchwycić bardzo dużą część fotografowanej sceny, nie skupiając się jedynie na pewnym jej elemencie. To wspaniała okazja do uwiecznienia obrazów w szczególności w małych pomieszczeniach.

Ważne – przyjęło się, że najszerszy kąt widzenia mają obiektywy poniżej 50 mm

Długoogniskowe

Obiektywy długoogniskowe, inaczej zwane teleobiektywami, charakteryzuje niewielki kąt widzenia, co najprościej wyjaśnić można jako ostre ujęcie jednego obiektu i piękne rozmazanie tła wokół niego.

Zakres pracy teleobiektywów dotyczy przedziału pomiędzy 50 a 10 stopniami, co w przełożeniu na ogniskową odpowiada przedziałowi od 60 do 300 milimetrów.

Tego typu obiektywy to idealne rozwiązanie dla osób często fotografujących obiekty znajdujące się w bardzo dużej odległości i do których dojście mogłoby być utrudnione.

Przybliżenie uzyskiwane dzięki teleobiektywom jest bardzo duże, a dzięki temu idealnie nadają się do fotografowania „obiektów” takich jak na przykład dzikie zwierzęta - bez konieczności zbliżania się do nich i ryzyka zaatakowania bądź wystraszenia ich.

Makro

Obiektywy makro to stosunkowo nieduża grupa obiektywów, znajdująca swoich zwolenników w osobach wymagających możliwości ogromnego przybliżenia obiektów.

Obiektyw makro pozwala na fotografowanie obiektu nawet z odległości jednego centymetra, pozwalając na uzyskanie obrazów nawet w skali 1:1, pozwalając na odwzorowanie obiektu takim jaki jest, w jego naturalnej wielkości - idealne do uwiecznienia i niebanalnego ukazania detali.

Również tego typu obiektywy dzielą się na stało jak i zmienoognikowe, ale funkcja makro polecana jest raczej przy braku zmienności ogniskowej. Obiektyw makro z zmienną ogniskową nigdy nie zagwarantuje Ci takiego odwzorowania fotografowanego obiektu jak obiektyw stałoogniskowy.

Podsumowując...

Przed zakupem obiektywu niezbędne jest nie tylko to, aby posiąść o nich odpowiednią wiedzę bardziej techniczną, ale przemyślenie, do czego obiektyw ma Ci służyć.

Zanim więc kupisz obiektyw, zastanów się:

- co chcesz fotografować

- jakie warunki fotografowania najbardziej Cię interesują (noc, dzień, plener, pomieszczenia)

- czyli poszukujesz obiektywu bardziej uniwersalnego, sprawdzającego się w różnych warunkach czy może nastawionego bardziej na jeden główny cel

- czy liczy się dla Ciebie cena oraz praktyczność (to istotne, ponieważ niektóre obiektywy mimo podobnych parametrów znacznie różnią się ceną i wielkością)

Dowiedz się wszystkiego co niezbędne, zastanów się i działaj – pokaż świat swoimi oczami!


Newsletter