Fotoksiążka vs. album ze zdjęciami ślubnymi

Podczas planowania ślubu często pojawia się pewien dylemat – wybrać film, fotoksiążkę, a może tradycyjny album ze zdjęciami. Wiele par waha się czy zamówić film, jednak właściwie nikt nie zastanawia się nad zamówieniem zdjęć. Fotografie zatrzymują ważne i piękne chwile na lata, dzięki czemu za każdym razem, kiedy się je ogląda, można przeżywać ten wyjątkowy dzień na nowo. Decydując się na wynajęcie fotografa ślubnego pojawia się jednak inny problem: czy lepsza byłaby fotoksiążka, czy tradycyjny album ze zdjęciami ślubnymi.

Tradycyjny ślubny album

Tradycyjne albumy ze zdjęciami cały czas cieszą się dużą popularnością. Młodzi i tu jednak stawiają na oryginalność – wybierają okładki wykonane z nietypowych materiałów, jak np. drewno, skóra czy pleksi, proszą o wystylizowanie zdjęć na konkretną epokę lub zamawiają wydruki fotografii w niestandardowych wymiarach. Szczególnie efektownie wyglądają albumy w dużych rozmiarach i z wygrawerowanymi okładkami – całkowicie spersonalizowanymi.

Jest jednak duży minus tego typu albumów – jako że zdjęcia są w głównej mierze przyklejane do kolejnych stron, po pewnym czasie mogą zacząć się odklejać, co z kolei może prowadzić do ich zniszczenia, a nawet zagubienia. Jeśli jednak zdjęcia nie są przyklejane, ale układane za plastikową folią (mowa o tzw. albumach kieszeniowych), można je dowolnie wymieniać i układać, co jest wielkim plusem.

Fotoksiążka

Fotoksiążki często są mylone z fotoalbumami, pomimo że to dwie osobne formy. Jeśli jednak wie się, na co patrzeć, można bardzo łatwo dostrzec między nimi różnice. Po pierwsze – sposób otwierania. Kiedy fotoalbum można otworzyć na płasko, to fotoksiążki są łączone przy grzbiecie i nie można tego zrobić. Po drugie – fotoalbum posiada grube karty rozkładówki, które stanowią całość i zajmują dwie strony. W przypadku fotoksiążki każda strona drukowana jest osobno. Po trzecie – technika druku. Kiedy karty fotoalbumu są naświetlane na światłoczułym papierze srebrowym, strony fotoksiążki są nadrukowywane za pomocą druku cyfrowego.

album ślubny 

Wiedząc, jakie cechy charakterystyczne posiada fotoksiążka, można świadomie zdecydować się na jej zakup. Co ważne, można wykonać ją samodzielnie lub powierzyć to zadanie swojemu fotografowi ślubnemu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo spersonalizowany efekt chce się uzyskać. Do fotoksiążki bowiem oprócz zdjęć można również dołączyć komentarze, a także dodatkowe elementy graficzne.

Nie da się jednoznacznie określić, czy jako pamiątkę ślubną lepiej wybrać tradycyjny album ze zdjęciami, czy fotoksiążkę. To wszystko zależy od indywidualnych upodobań zamawiającego.


Newsletter