Fotografia ślubna cz. I – przygotowania do ślubu

Praca fotografa ślubnego składa się z 4 etapów:

1. przygotowania do ślubu,
2. ceremonii,
3. przyjęcia weselnego,
4. pleneru ślubnego.

Podczas każdego z nich ważne są inne elementy, o których musi pamiętać i których oczekuje od niego para młoda.

fotograf ślubny 

Warto podkreślić, że nie każda para decyduje się na wynajęcie fotografa na czas przedślubnych przygotowań. Niektórzy uważają, że panuje wtedy zbyt duże zamieszanie, inni czuliby się skrępowani w jego obecności, a jeszcze inni sądzą, że cena takiej usługi jest zbyt wygórowana względem późniejszych efektów…

Zdjęcia z przygotowań do ślubu w głównej mierze skupiają się na pannie młodej. Fotograf podąża za nią do salonu fryzjerskiego, gdzie robi zdjęcia podczas przygotowywania fryzury. Jedzie również do kosmetyczki i robi zdjęcia podczas wykonywania makijażu. Ważne jest to, że koszt dojazdu do wspomnianych miejsc powinien być wliczony w cenę usługi.

Kolejnym etapem są zdjęcia w domu, gdzie młodzi się ubierają, gdzie rodzina czeka na błogosławieństwo, gdzie w przygotowaniach pomagają świadkowie. Warto w tym miejscu podkreślić, że bardzo ważne jest to, żeby dom był w odpowiedni sposób przygotowany na „przyjęcie” fotografa – brak zbędnych elementów i rozgardiaszu sprawi, że nic nie będzie odciągało uwagi od głównego tematu. Co więcej, będzie można skupić się na zdjęciach detali, m.in.: fryzury, welonu, wiązanki ślubnej, gorsetu, muszki itp.

Zdecydowanie najważniejszym momentem podczas przygotowań do ceremonii ślubnej jest błogosławieństwo. To najbardziej wzruszająca część, z którą wiąże się wiele emocji.

Przygotowywania ślubne to czas, w którym fotograf może wykazać się inwencją twórczą. To od jego pomysłu zależy efekt końcowy. Ważne jest to, że jako profesjonalista nie powinien zakłócać tego czasu, a jego obecność powinna być niezauważalna – w ten sposób powstają zdjęcia najbardziej naturalne i wyrażające emocje. Warto jednak podkreślić, że każdy fotograf pracuje inaczej, dlatego przed ostatecznym wyborem dobrze jest przeprowadzić dokładny wywiad oraz obejrzeć dostępne portfolio.


Newsletter