Fotografia ślubna cz. III – przyjęcie weselne

Podczas przyjęcia ślubnego fotograf ma niezwykle trudne zadanie – bardzo wiele rzeczy dzieje się bowiem jednocześnie i to do niego należy decyzja, które zdarzenie uwiecznić na zdjęciach. Często okazuje się nawet, że para młoda dopiero z fotografii dowiaduje się o tym, co działo się podczas wesela…

Jeden czy dwóch fotografów?

Przyjęcia weselne wymagają od fotografa dużej koncentracji, ponieważ zawsze musi być w gotowości do działania. W takich sytuacjach pracę znacznie ułatwia drugi fotograf lub asystent (szczególnie podczas wesel na kilkuset gości), który może wspomóc kolegę. Mogą podzielić się zadaniami i kiedy jeden będzie np. robił zdjęcia tańczącym gościom, drugi może skupić się na młodej parze. Nie można
jednak zapominać, że obecność drugiego fotografa to dodatkowe koszty, dlatego wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania.

fotograf ślubny

Godziny pracy

Podczas podpisywania umowy z fotografem, dobrze jest uściślić kwestię jego godzin pracy. Większość specjalistów bowiem rozpoczyna pracę wraz z momentem rozpoczęcia przygotowań przez młodych, a kończy po godzinie 00:00 lub po zakończeniu oczepin. Dobrze jest jednak zawrzeć takie informacje w umowie, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy fotograf opuszcza przyjęcie wcześniej, niż było to ustalone.

Zdjęcia rodziny

Warto wskazać fotografowi osoby, na których szczególnie powinien skupić swoją uwagę. W innym wypadku może się okazać, że na zdjęciach rzadko będzie pojawiać się np. rodzeństwo czy bliscy członkowie rodziny pary młodej.

Plener ślubny

Decyzja o tym, żeby młodzi opuścili na kilka godzin przyjęcie i wybrali się na sesję plenerową, może udać się tylko w wypadku, gdy drugi fotograf zostanie na sali wraz z gośćmi. W przeciwnym razie może się okazać, że w reportażu ślubnym będzie dziura, a więc usługa nie zostanie w pełni wykonana.

Podczas przyjęcia weselnego wszystko dzieje się bardzo szybko, dlatego fotograf musi mieć oczy szeroko otwarte. Nie może mu umknąć żaden ważny moment, który powinien zostać uwieczniony. Żeby wszystko przebiegło sprawnie, jeszcze przed podpisaniem umowy dobrze jest dokładnie ustalić godziny pracy oraz wskazać osoby, które młodzi szczególnie chcieliby oglądać na zdjęciach reportażowych.


Newsletter