Fotografia ślubna cz. II – ceremonia

Niezależnie od tego, gdzie odbywa się ślub – w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego – fotograf musi być zawsze dobrze przygotowany. Oznacza to, że jeszcze przed samą ceremonią powinien odwiedzić dane miejsce, zorientować się w jego układzie, sprawdzić oświetlenie itp. A wszystko po to, aby móc odpowiednio dobrać i przygotować sprzęt, a także mniej więcej zaplanować poszczególne kadry. Niezwykle ważna jest również rozmowa z księdzem lub urzędnikiem przeprowadzającym ceremonię – najlepiej kilka dni przed zaplanowanym ślubem. Jest to istotne, ponieważ ustala się wtedy, do których miejsc będzie miał dostęp fotograf, a które będą dla niego zamknięte. Czasami zdarza się bowiem, że fotograf narusza jakąś przestrzeń, której nie powinien, co może wiązać się z niezadowoleniem ze strony księdza/urzędnika, a w niektórych przypadkach i z poważniejszymi konsekwencjami…

fotograf ślubny

Ceremonia zaślubin to moment najważniejszy, co więcej niepowtarzalny, dlatego fotograf musi być skupiony i przygotowany na różne ewentualności. Zupełną podstawą jest wyłączenie dźwięku w aparatach, a także włączenie odpowiednich ustawień i lampy błyskowej (dostosowując w ten sposób urządzenia do panujących warunków). Trzeba przy tym pamiętać, że brak zdjęć, na których młodzi wkładają obrączki lub składają sobie przysięgę jest najpoważniejszym błędem, jaki może się przydarzyć fotografowi ślubnemu.

Para młoda z pewnością na swoich zdjęciach będzie chciała zobaczyć nie tylko siebie i swoich świadków, ale również gości, którzy uczestniczyli w wyjątkowej dla nich chwili. Trzeba pamiętać o skupieniu się na najbliższej rodzinie, dlatego przed samą ceremonią dobrze jest poprosić klientów o przedstawienie najbliższej rodziny.

Nie można przesadzić ze zbyt dużą ilością zdjęć detali – zbliżenie na wiązankę ślubną czy obrączki jest mile widziane, jednak fotografowanie ozdobnych żyrandoli czy mikrofonu jest raczej nie na miejscu (szczególnie, jeśli tego typu zdjęcia są w przewadze).


Newsletter