Fotografia produktu – czy sam aparat wystarczy?

Mimo że fotografia produktu przez wielu uznawana jest za mało atrakcyjną i twórczą dziedzinę, to jednak nie można zaprzeczyć, że na zdjęcia produktów cały czas jest zapotrzebowanie. Co więcej, dobre fotografie obrazujące przedmioty sprzedawane np. w sklepie internetowym, czynią ofertę bardziej interesującą i częściej przyciągają uwagę klientów.

fotografia produktu 

Jaki sprzęt potrzebny jest do wykonania dobrych zdjęć?

Wszystko zależy od rodzaju produktów, które mają znaleźć się na fotografii. Jeśli będą to małe przedmioty, wystarczy arkusz białego papieru, 2 lampy (wystarczy 800 W) z parasolkami oraz aparat (koniecznie na statywie). Przy użyciu wymienionego sprzętu można stworzyć prowizoryczne studio fotograficzne, w którym można wykonać atrakcyjne zdjęcia. Jeśli jednak fotografowane obiekty mają większe rozmiary, potrzeba czegoś więcej, żeby dobrze pokazać je na fotografiach. Jak ktoś kiedyś powiedział: studio rośnie wraz z fotografowanym produktem. Zgodnie z tym stwierdzeniem arkusz białego papieru, musi zostać zamieniony na profesjonalne tło, lampy muszą charakteryzować się większą mocą – podobnie jak aparat – należy je bowiem odsunąć na dalszą odległość od fotografowanego obiektu. Co więcej, jeśli produkty mają gładką powierzchnię, to warto zastanowić się nad wymianą parasolek na zmiękczające światło softboxy, które pozostawiają regularne, prostokątne odbicie.

Przed rozpoczęciem sesji

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej należy przygotować przedmioty, które będą fotografowane. Mowa o dokładnym ich wyczyszczeniu oraz wypolerowaniu – przy dobrym oświetleniu może się bowiem okazać, że nawet najmniejsza niedoskonałość będą bardzo widoczna.

Zestaw do fotografii produktu

Skompletowanie sprzętu niezbędnego do fotografii produktu może wielu osobom przysporzyć problemów (szczególnie, jeśli nie są to profesjonaliści), dlatego producenci sprzętu fotograficznego proponują swoim klientom gotowe zestawy, które nie tylko ułatwiają wybór poszczególnych elementów wyposażenia, ale też obniżają ich cenę. Kupując zestaw, można mieć pewność, że każdy element będzie do siebie pasował – a przecież duże znaczenie ma chociażby stabilność statywu czy dobrze dobrany modyfikator.


Newsletter