Fotografia portretowa

Uwiecznienie na zdjęciu ulotnej, a więc niepowtarzalnej chwili jest marzeniem każdego fotografa, bez względu na to czy pracuje jeszcze amatorsko czy już jak najbardziej profesjonalnie. Dążenie do wykonania „idealnego” zdjęcia nigdy nie ustaje, ale dla każdego obiektem idealnym jest coś zupełnie innego. A czy Ty wiesz już, co chcesz fotografować?

Popularność

Wśród wszystkich wymienionych we wcześniejszych artykułach rodzajach fotografii, zainteresowanie mniejsze lub większe znajduje właściwie każdy. Istnieje jednak takie obiekty, które fotografowane są ze znacznie większą ochotą, oddaniem i ogromną fascynacją – te „obiekty” to ludzie.

Fotografia ludzi nosząca nazwę fotografii portretowej charakteryzuje się ogromną rzesza zwolenników z co najmniej dwóch powodów – uwiecznienie piękna i unikalności każdej osoby daje fotografowi nieporównywalną z niczym satysfakcję, ale oprócz tego, nierzadko również zarobek.

Czy istnieje coś piękniejszego niż połączenie pracy i pasji?

Prawdopodobnie nie, ale zanim zaczniesz zastanawiać się nad wykonywaniem zdjęć ludzi w celach zarobkowych, musisz poznać jak najwięcej informacji na temat fotografii portretowej samej w sobie, bardziej teoretycznie – poznać jej najgłębsze tajniki...

Rodzaje

Jak już wspomniane było niejednokrotnie, każda z kategorii fotografii może dzielić się na pewne podkategorie – dokładnie tak samo jest w przypadku fotografii portretowej. Podstawowe jej podziały to fotografia portretowa studyjna i fotografia portretowa plenerowa oraz zdjęcia portretowe pozowane i zdjęcia portretowe dokumentalne czy reporterskie.

Kilka słów o …

Fotografia portretowa studyjna właściwie łączy się z fotografią pozowaną, najczęściej bowiem zdjęcia studyjne wymagają współpracy osoby fotografowanej z fotografem. Zdjęcia portretowe w studiu są to przecież najczęściej zdjęcia pozowane.

Fotografia portretowa plenerowa to już jednak inna bajka – w tym aspekcie możliwe są zarówno zdjęcia pozowane jak i zdjęcia dokumentalne, a więc nic innego jak ujmowanie chwili, zdarzeń, bez potrzeby „ustawiania” ludzi według swoich wizji, a po prostu zatrzymywanie, wręcz zamrażanie czasu za pomocą obiektywu.

Zdjęcia dokumentalne czy reporterskie to najczęściej jedne z najlepszych fotografii – wykonać zdjęcie pozowane bowiem to nie duży problem, natomiast ująć chwilę w odpowiedni sposób, zatrzymać czas, pokazać piękno chwili spontanicznie, nie ingerując w nią to już coś co wymaga niebanalnego wyczucia, oka i kunsztu – czegoś więc, czego nie da się nauczyć.

Wiedza na temat rodzajów zdjęć portretowych z pewnością nie jest bez znaczenia, szczególnie, jeśli masz zamiar zajmować się właśnie tym rodzajem fotografii. To jednak dopiero początek Twojej drogi – do wykonania dobrego zdjęcia potrzeba jeszcze czasu i odpowiednich informacji, na temat kadru, oświetlenia czy tła i zakresu ogniskowych.

Co to wszystko oznacza? Zacznijmy od początku...

Dobry portret

1. Zanim zaczniesz fotografować – musisz przemyśleć kilka najważniejszych spraw w fotografii portretowej, a mianowicie:

- kogo chcesz fotografować?
- co chcesz pokazać na fotografii?
- jakie cechy osobowości danej osoby pragniesz wydobyć i ukazać na zdjęciu?

Jeśli poradziłeś sobie z tymi elementami, teraz pora zadbać o kolejne niezwykle istotne aspekty:

- pozycje jakie przybierać będzie fotografowany „obiekt”,
- sceneria zdjęć, a więc istotny jest wybór otoczenia,
- ustawienie sprzętu,
- rozluźnienie i dobre nastawienie osoby fotografowanej.

Dzięki przemyśleniu tych wszystkich aspektów, gdy przyjdzie czas, zajmiesz się już tylko fotografowaną osobą, w trakcie sesji nie musząc zastanawiać się nad resztą niepotrzebnych spraw – oddasz się jedynie aktowi twórczości.

2. Przystępując do fotografowania – zadbaj o tło. To jedna z najważniejszych kwestii, bowiem istotne jest, aby fotografowana osoba była jak najlepiej wyostrzona, występująca na pierwszy planie, na tle, które choć rozmazane (odpowiedni bokeh), nie powinno rozpraszać uwagi.

3. Nie bój się kierować modelem – nie oczekuj, że Twój model czy modelka będą wiedziały co robić zamiast Ciebie, musisz nimi pokierować. Niech przyjmują różne pozy, kieruj ich głowami czy spojrzeniem, nie bój się eksperymentować. Uchwyć ich w najlepszym momencie.

4. Nie bój się ujęć spontanicznych – nie zawsze musisz ustawiać modela czy modelkę tak jak wydaje Ci się że będzie najlepiej, spróbuj ujęć spontanicznych, spróbuj uchwycić niepowtarzalną chwilę, uśmiech, pozycję – może okaże się, że jest w tym większy potencjał niż w zdjęciach pozowanych?

5. Zadbaj oświetlenie – światło w fotografii pełni bardzo ważną, jak nie najważniejszą rolę. Pamiętaj o jednej z najistotniejszych zasad – światło powinno padać na fotografowany obiekt (chyba, że twoja wizja zdjęcia jest zupełnie inna). Według ekspertów najlepsze jest światło miękkie, rozproszone, ale dopuszcza się także światło boczne.

Do najczęściej wykorzystywanych źródeł światła należą: światło z okna, światło z lampy błyskowej i światło naturalne a więc słoneczne, w plenerze.

Światło z okna – okna dają nam wspaniałe możliwości, wpada przez nie bowiem światło miękkie, rozproszone, wręcz idealne. Jeśli jednak do pomieszczenia wpada światło bezpośrednie, a więc nie przebijające się przez szybę, lepiej jest je odrobinę rozproszyć, np. za pomocą zasłon bądź papieru. Twarz osoby fotografowanej powinna znajdować się w obrębie tego właśnie światła – pamiętaj, im dalej się znajduje, tym więcej pokryta będzie cieniem, co nie zawsze jest niekorzystne – odkryj to metoda prób i błędów!

Światło z lampy błyskowej – dzięki lampie błyskowej zarówno tej w aparacie jak i zewnętrznych lampach błyskowych montowanych na przykład na statywach, możesz uzyskać wiele ciekawych efektów. Możesz na przykład rozpraszać światło za pomocą dyfuzorów czy blend, a także kierować je nie bezpośrednio na osobę fotografowaną, ale na przykład na sufit, dzięki czemu będzie rozpraszało się dając zupełnie inne, znakomite efekty.

Pamiętaj: jeśli fotografujesz w pomieszczeniu, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na rozłożenie cieni.

Światło w plenerze – tak jak wewnątrz pomieszczeń, tak i na zewnątrz istotne jest odpowiednie światło. Aby zrobić dobre zdjęcie w plenerze zaplanuj, przynajmniej mniej więcej, jakie efekty chcesz osiągnąć. Wybierz odpowiednie miejsce, sprawdź jak rozkłada się światło w różnych porach dnia i umów się na sesję wtedy, gdy wydaje Ci się ono najbardziej odpowiednie. Z reguły najlepsze jest światło o poranku i późnym popołudniem, decyzja jednak pozostaje Twoja.

6. Zdjęcia niepozowane – jedne z najciekawszych zdjęć, zdjęcia niepozowane, zdjęcia reportażowe, zatrzymujące chwilę, trudne do nauczenia. Niezbędne jest bowiem bystre oko i wyłapanie odpowiedniego momentu.

Jak to zrobić?

Wbrew pozorom prosto. Wystarczy wybrać miejsce bądź obiekty, ustawić ostrość i czekać aż pojawi się coś fascynującego. Jeśli wydaje Ci się to zbyt nudne, po prostu szukaj – piękno i niezwykłość chwili tkwi w rzeczach prostych.

Czy to wszystko?

Nie, to dopiero początek Twojej drogi, teraz jedyne co musisz robić, to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Zobacz też:
Atrakcje dla dzieci- Gdańsk 


Newsletter