Fotografia nocna

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje zdjęcia nie spełniają Twoich oczekiwań w stu procentach? Dlaczego mimo odpowiednich ustawień i bardzo dobrego sprzętu brakuje im tego czegoś? Czy pomyślałeś, że być może najciemniej jest pod latarnią? Być może zapomniałeś, jak ważna dla wykonania dobrego zdjęcia jest pora dnia – jak ważny jest dobór odpowiedniego światła. Co jednak, jeśli nie interesują Cię zdjęcia w świetle dziennym, a to, co naprawdę Cię pociąga to fotografia nocna?

Nie ma problemu, na to też są sposoby, wystarczy tylko odpowiedni zestaw informacji...

Kilka słów o …

Fotografia nocna cieszy się rzeszą zarówno wielu zwolenników, jak i tych, których nocne eskapady raczej nie interesują. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, że zdjęcia nocne są na przykład gorsze bądź lepsze od dziennych, wszystko zależy od zamiłowania, talentu i pracy fotografa oraz widza, a koniec końców i tak liczy się efekt i to, jak obiekt zostaje ukazany.

Fotografia nocna jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykonywana jest w nocy, ale również późnym wieczorem czy o wczesnym zmierzchu – bez względu na porę, wykonywanie tego typu zdjęć bywa dla pasjonatów niebywale ekscytujące.

Jeśli charakteryzuje Cię taka właśnie miłość do fotografii, zanim przystąpisz do fotografowania nocą, musisz poznać jej „wymagania”- podstawowe zasady. Poznaj więc najważniejsze informacje dotyczące sprzętu i ustawień niezbędnych do wykonania niebanalnej fotografii nocnej.

Sprzęt, bez którego nie można się obejść

Na dźwięk słów fotografia nocna przed Twoimi oczami powinny ukazać się przede wszystkim dwa sprzęty – pierwszy, oczywiście aparat fotograficzny, a drugi – statyw. Zastanawiasz się, dlaczego właśnie statyw? Przecież to tylko dodatkowy ciężar, a lepiej i szybciej jest wykonać zdjęcie trzymając korpus aparatu w dłoni? Być może, ale z pewnością nie jeśli chodzi o tego typu zdjęcia.

Żelazna zasada

Zdjęcia nocne wymagają stabilnego podłoża. Oczywiście możliwe jest skorzystanie z dostępnych w danej chwili elementów takich, jak np. dach samochodu bądź schody, ale uchwycenie chwili czy konkretnego elementu w taki sposób może przysporzyć niemałych trudności.

Statyw to ogromne ułatwienie, dzięki przymocowaniu do niego aparatu, możesz skierować obiektyw gdzie tylko zechcesz, mogąc jednocześnie podejrzeć to, co chcesz fotgrafować. To jednak nie jedyny plus – obecność statywu w zdjęciach nocnych ma inne, bardzo ważne zadanie.

Statyw jest niezbędny, ze względu na ograniczenie drgań aparatu w czasie wykonywania zdjęcia. W przypadku zdjęć nocnych zdjęcia trwają znacznie dłużej, ponieważ niezbędny jest dłuższy czas naświetlania – aparat zbiera informacje z otoczenia, aby zdjęcie w ogóle można było cokolwiek zobaczyć. Gdyby trzymać go w dłoni przez powiedzmy 5 sekund, z pewnością pojawiło by się mnóstwo drgań, (chociażby z powodu zmęczenia rąk) a zdjęcie okazałoby się bardzo nieostre. Pamiętaj zatem, że statyw to podstawa!

Ciekawostka

Aby jeszcze bardziej zminimalizować możliwość powstania drgań, warto zaopatrzyć się w tak zwany wężyk spustowy, dzięki któremu możemy nacisnąć spust migawki bez dotykania go, właśnie dzięki temu urządzeniu.

Ustawienia

Kolejny niezbędny aspekt – w tym wypadku jest to kwestia ciągłych ćwiczeń, tak zwanej metody prób i błędów. Jednak aby tę metodę zastosować, niezbędna jest wiedza na temat tego co możemy zmieniać i jakie są podstawowe zasady ustawień, najbardziej zbliżające nas do idealnego zdjęcia.

1. Czułość ISO – bardzo ważna wartość przy kontakcie ze zdjęciami nocnymi. Wyższa wartość ISO jest lepsza tylko z pozoru – aparat wydaje się bardziej czuły, dłużej się naświetla i „łapie” więcej informacji z otoczenia, ale w rzeczywistości sprzyja to powstawaniu tak zwanego szumu, a więc w finalnej wersji zdjęcia zauważa się niekorzystne zmiany w jego jakości.

Szum najprościej określić jako powstające ziarno, najlepiej zauważalne, gdy wykona się dwa zdjęcia przy różnej wartości ISO. Jeśli twój aparat posiada funkcje redukcji szumu, włącz ją, i eksperymentuj. A najlepsze wartości? Zależy od aparatu, musisz po prostu próbować.

2. Wartość przysłony – im mniejsza jest wartość przysłony, a więc i mniej przysłonięty jest obiektyw, tym więcej światła wpadnie do obiektywu, a co za tym idzie - zebrane zostanie więcej informacji z zewnątrz.

Podobnie jak w przypadku czułości ISO, tutaj również może pojawić się pewien problem, a mianowicie zjawisko aberracji chromatycznej, a więc rozszczepienia świateł niekoniecznie tak jakbyśmy się tego spodziewali. Aby tego uniknąć zaleca się stosowanie wyższych wartości przesłony, a więc pomiędzy wartościami 6 a 7.

3. Migawka – czas naświetlania, musi zostać odpowiednio dobrany. W przypadku migawki, możliwym utrudnieniem jest moment podnoszenia się lustra, mogący wywoływać drgania, Jeśli jest taka możliwość należy podnieść lustro przed naciśnięciem spustu migawki, a wtedy efekt końcowy z pewnością będzie bardziej zadowalający. Jak długo? To już kwestia indywidualna, metoda prób i błędów.

4. Ostrość – wszystko zależy od aparatu, jeśli aparat nie radzi sobie odpowiednio na poziomie automatycznej ostrości, wystarczy poeksperymentować z ostrością ręczną.

5. Balans bieli – ostatni ważny, aczkolwiek często omijany szczególnie przez amatorów aspekt. A zapominać o nim nie wolno. Dlaczego? Otóż w przypadku zdjęć nocnych bardzo często mamy do czynienia ze światłem lamp sodowych, przez co efekt widoczny na zdjęciach daje wrażenie żółto - pomarańczowego światła. Można to zniwelować poprzez odpowiednie ustawienia balansu bieli, na przykład ustawiając światło żarowe. Eksperymentuj i dąż do jak najlepszych efektów.

Wiesz już wszystko? Pora przejść do działania, eksperymentuj i ciesz się wspaniałością nocy!


Newsletter