Dodatkowe obiektywy do smartfonów - jak to działa?

Rynek smartfonów cały czas się rozwija. Z roku na rok pojawia się coraz więcej modeli wyposażonych przez producentów w nowe funkcje. Ze względu na swoje wymiary i to, że mamy je zawsze pod ręką, powoli zaczynają zastępować nam inne urządzenia – komputery, telewizory, odtwarzacze czy aparaty. Jeśli chodzi o te ostatnie, być może nigdy nie wyprą tradycyjnych sprzętów do fotografowania, ale mogą stać się dla nich dobrą alternatywą.


Akcesoria do telefonów – gratka dla fotografa

W smartfonach montowane są coraz lepsze aparaty. Jakość wykonywanych przez nie zdjęć nie zależy – wbrew opiniom wielu osób – tylko od liczby pikseli. Ważniejsze w tym przypadku są parametry matrycy (jej wielkość fizyczna), rodzaj użytej soczewki czy elektronika obsługująca aparat. Jeśli nie posiadamy smartfona z wyższej półki, a pasjonuje nas fotografia i robimy codziennie dużo zdjęć, powinniśmy wyposażyć się w dodatkowe obiektywy. Pomogą nam nie tylko otrzymać lepszej jakości obrazy (zwłaszcza w trybie makro), ale i pozwolą uzyskać ciekawe efekty (np. za pomocą soczewki Fish Eye).

Rodzaje dodatkowych obiektywów:

  • makro – dzięki niemu uzyskamy duże zbliżenie małych obiektów,
  • szerokokątny – zrobione przez nas zdjęcie obejmie większą powierzchnię krajobrazu czy budynku,
  • rybie oko – pozwala uzyskać „beczkowaty” kształt obrazu, tworząc jednocześnie szerszy kąt widzenia.

Soczewki dedykowane i uniwersalne

Ceny dodatkowych akcesoriów do robienia zdjęć smartfonem wahają się od kilku do kilkuset złotych w zależności od oferowanych możliwości. Na rynku dostępne są obiektywy dedykowane stworzone pod konkretny model telefonu i uniwersalne, pasujące do każdego tego typu urządzenia.

Te pierwsze są zazwyczaj droższe ze względu na lepsze dopasowanie do naszego sprzętu i oczywiście wyższą jakość materiałów, z których są wykonane. Do smartfonów można je dołączyć nie tylko za pomocą klipsa, ale i magnesu umieszczonego wokół aparatu telefonu (w niektórych modelach). Te drugie dostępne są przeważnie w zestawach (po trzy soczewki) i wykonuje się je z tańszych, słabszych materiałów. Najczęściej jednak spełniają swoje zadanie i dla amatorów, rozpoczynających przygodę z fotografią, zdają się być wystarczające.

Zalety doczepianych obiektywów

Plusem dopinanych soczewek jest przede wszystkim możliwość przetestowania różnych efektów przy fotografowaniu oraz zwiększenie jakości obrazów w słabszych smartfonach. Kolejną zaletę stanowi oszczędność miejsca. Niewielkie wymiary pozwalają na noszenie w kieszeni czy torebce oraz zmianę na inny obiektyw w dowolnym momencie. Uniwersalne soczewki można łączyć z większością smartfonów, dzięki czemu nie musimy kupować nowego egzemplarza kiedy zmieniamy telefon.

Dodatkowe obiektywy to nieduży wydatek, dzięki któremu można zwiększyć możliwości aparatu w swoim mobilnym urządzeniu. Pozwalają także poczuć się, jak prawdziwy fotograf eksperymentujący z wieloma różnymi efektami typu Wide Angle, Fish Eye czy Macro.


Newsletter