Darmowe programy do obróbki zdjęć

Chcesz poprawić jakość swoich zdjęć? Photoshop to dla Ciebie za drogi program? Możesz skorzystać z darmowych programów graficznych, które są powszechnie dostępne w sieci. W tym tekście polecę Ci 3, które moim zdaniem są szczególnie warte uwagi.

GIMP

Jest to chyba najpopularniejszy, darmowy program do obróbki zdjęć. Możesz go ściągnąć z sieci w kilka chwil – będzie działać zarówno, jeśli używasz systemu Windows, jak i Linux. Co mogę więcej o nim powiedzieć? Otóż jest to bardzo zaawansowane narzędzie, z którym trzeba się na początku oswoić. Kiedy jednak człowiek opanuje podstawy, okaże się, że przy jego pomocy można osiągać naprawdę ciekawe efekty.

Co ważne, wierni użytkownicy programu, którzy należą do zgromadzonej wokół niego społeczności, często uzupełniają dostępne w GIMPIE narzędzia, dzięki czemu program cały czas się rozwija.

Co tu znajdziesz? Przede wszystkim funkcję automatycznego poprawiania zdjęć, która pozwoli Ci podnieść ich jakość, a jednocześnie zaoszczędzić sporo czasu. Jeśli jednak lubisz samodzielnie „bawić się” obróbką zrobionych przez siebie fotografii, ten program również przypadnie Ci do gustu, ponieważ posiada rozbudowane narzędzia manualne. Co więcej, znajduje się tu okno do pracy z warstwami, maskami czy przezroczami, które umożliwiają wykonanie nawet bardzo skomplikowanych retuszy.

Photo Pos Pro

Photo Pos Pro to bardzo rozbudowany edytor graficzny, który da Ci szerokie możliwości działania. Podobnie jak GIMP posiada bowiem bardzo liczną grupę narzędzi, ma różnego rodzaju filtry (m.in. redukcję czerwonych oczu) i efekty specjalne, obsługuje też maski oraz warstwy.

Jak widzisz, za pomocą Photo Pos Pro będziesz w stanie wykonać nie tylko profesjonalną obróbkę zdjęć, ale też innego rodzaju działania graficzne, m.in. fotomontaże.

Photofiltre

Ostatnim darmowym programem, który chcę Ci zaproponować, jest Photofiltre, którego charakterystyczną cechą jest bardzo duża liczba filtrów (ponad 100!) – można nakładać je na poszczególne zdjęcia, tworząc w ten sposób ciekawe efekty wizualne. Sam program możesz samodzielnie rozbudowywać, poszerzając go o dodatkowe funkcje (wystarczy zainstalować specjalnie wtyczki, które są dostępne na stronie producenta). Jedynym chyba minusem Photofiltre jest to, że nie posiada okna obsługującego warstwy.

Podsumowując…

Mam nadzieję, że spodobały Ci się zaprezentowane wyżej programy i zdecydujesz się, z któregoś z nich skorzystać. Jak widzisz, wcale nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych, żeby móc cieszyć się wysokiej jakości zdjęciami swojego autorstwa.

Obróbka zdjęć 


Newsletter