Czym kierować się przy zakupie aparatu?

Jeśli planujecie zakup aparatu cyfrowego, ale nie wiecie jeszcze, na co dokładnie powinniście zwrócić uwagę w sklepie, to ten tekst z pewnością rozwieje wasze wątpliwości.

Ale od początku... załóżmy, że jesteście w sklepie, a przed sobą widzicie półkę z różnymi modelami aparatów. Każdy z modeli ma opis, który zawiera przede wszystkim liczbę megapikseli i możliwości zoomu. Czy są to jednak dane, które mają wpływ na jakość później zrobionych zdjęć? Na co powinniście zwrócić uwagę? O co dopytać sprzedawcę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

aparat cyfrowy 

Liczba megapikseli

Przede wszystkim na jakość zdjęć nie ma wpływu liczba megapikseli – wpływają one jedynie na możliwości ich wydruku. Jeśli więc planujecie, że będziecie drukować zdjęcia wielkoformatowe, to podczas zakupu powinniście brać pod uwagę piksele. Jeśli jednak chcecie drukować wyłącznie zdjęcia o tradycyjnej wielkości jak np. 10 cm x 15 cm, to aparat z liczbą 3 megapikseli spokojnie wam wystarczy. Co więcej, jeśli aparat cyfrowy charakteryzuje duża liczba megapikseli, może się okazać, że połączony z aparatem obiektyw nie jest w stanie zarejestrować zbyt wielu szczegółów, a co za tym idzie wykorzystać możliwości, jakie daje matryca. Musicie też wiedzieć, że zwykle im większa krotność zoomu, tym gorsza jakość obiektywu.

Zoom i jasność

Czym więc kierować się podczas zakupu aparatu cyfrowego? Przede wszystkim nie bierzcie pod uwagę liczby pikseli (a więc rozdzielczości matrycy), ponieważ jeśli nie planujecie robienia wydruków wielkoformatowych, nie będzie to miało dla was większego znaczenia. W przypadku przybliżenia (zoomu) – im większe odległości można przybliżyć, tym gorsza będzie jakość zrobionych zdjęć.

Za to elementem, na który powinniście zwrócić szczególną uwagę jest jasność obiektywu, która oznaczona jest małą literą „f”. Im mniejsza liczba widnieje przy literze, tym lepsza jest jakość obiektywu. Powinniście więc szukać aparatów o wartości f2,8 lub ewentualnie f3,0 – jeśli znajdziecie taki o wartości f3,5 to jest ona przyzwoita, ale szczerze mówiąc nie ma się czym chwalić... Warto też zwrócić uwagę, czy aparat ma wbudowany system stabilizacji obrazu, ponieważ może to sprawić, że zdjęcia będą znacznie mniej poruszone.

Podsumowując, podczas wizyty w sklepie, musicie pamiętać, co jest ważne a co nie. Nie dajcie się zwieść zwodniczym opisom przy produktach, które nie zawsze skupiają uwagę na istotnych elementach...


Newsletter