Czerwone oczy – jak ich uniknąć na zdjęciu?

Czy często zdarza Ci się robić zdjęcia podczas imprez rodzinnych albo wieczornych spotkań ze znajomymi? W takich sytuacjach zwykle nie ma czasu na to, żeby zastanawiać się nad ustawieniami aparatu – szczególnie jeśli zdjęcia robisz nie lustrzanką a poręcznym kompaktem albo dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie fotografii. Jeśli będziesz nieostrożny, to zdjęcia, które wykonasz, będą przedstawiać ludzi i zwierzęta z czerwonymi oczami…

Efekt czerwonych oczu

Czerwone oczy pojawiają się na zdjęciach wtedy, gdy w ciemności użyjesz lampy błyskowej. Zjawisko to pojawia się najczęściej wtedy, gdy fotografowany obiekt patrzy prosto w obiektyw i ma szeroko otwarte oczy. Ich kolor może się zmienić, ponieważ światło z lampy błyskowej odbija się od dna oka i dopiero wtedy trafia ponownie do aparatu. W siatkówce występuje duża ilość rodopsyny, czyli czerwonego barwnika (stąd też czerwone oczy na zdjęciach). Nieco inaczej wygląda to u zwierząt, których oczy posiadają błonę odblaskową, odpowiedzialną za tzw. świecenie (często mówi się, że np. oczy kotów świecą w ciemności), co objawia się w różnych barwach: od niebieskiego, poprzez zieleń, aż po żółte odcienie.

Redukcja czerwonych oczu

Aby nie narażać swoich „modeli” na dyskomfort, warto zawczasu pomyśleć o redukcji efektu czerwonych oczu. W tym celu trzeba zmienić kierunek padania światła lampy błyskowej i wycelować je np. w sufit lub białą kartkę (powierzchnię, od której się odbije w pierwszej kolejności). Innym sposobem jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła, które rozjaśnią fotografowane postacie. Można też poprosić o to, żeby „model” nie patrzył bezpośrednio w obiektyw (choć nie zawsze jest to to możliwe). Moją ostatnią propozycją, dzięki której można zapobiec występowaniu efektu czerwonych oczu na zdjęciu, jest odsunięcie lampy błyskowej od optycznej osi obiektywu.

Obróbka zdjęć

Na chwilę obecną większość aparatów fotograficznych dostępnych na rynku posiada systemy redukcji czerwonych oczu, których działanie polega na silnym błysku światła w celu zwężenia źrenic. Nie zawsze to jednak działa. Dlatego w niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest użycie narzędzia do obróbki zdjęć. Najpopularniejszym z nich jest Photoshop, jednak w sieci dostępne są również inne narzędzia, których można używać za darmo, np. GIMP.

 efekt czerwonych oczu


Newsletter