Co z tym balansem bieli?

Mimo że w sieci można znaleźć niezliczoną ilość tekstów w całości poświęconych zagadnieniu balansu bieli, to jednak miłośnicy fotografii (i to nie tylko Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć), często mają problem z prawidłowym ustawieniem tej funkcji w swojej cyfrówce. O co chodzi?

Problem pojawia się zwykle w momencie, gdy staramy się idealnie oddać kolory fotografowanego kadru. A przecież ludzkie oko może zobaczyć zdecydowanie więcej barw, niż jest wstanie odwzorować nawet najlepszej jakości lustrzanka. Zamiast więc tracić energię na dokonywanie niemożliwego, lepiej skupić się na tym, żeby kolory zdjęcia wyglądały jak najbardziej naturalnie. Z pewnością może nam w tym pomóc dobrze ustawiony balans bieli.

balans bieli 

Co to jest balans bieli?

Jako że ludzkie oko inaczej widzi kolory niż oko aparatu, zanim przejdziemy do robienia zdjęć, dobrze byłoby zrównoważyć kolor biały, jaki będzie widoczny na zdjęciu. Jeśli tego nie zrobimy, podczas późniejszego przeglądania fotografii może się okazać, że widoczne na nich kolory nie są do końca takie, jak zapamiętaliśmy. Mogą mieć albo lekki odcień niebieski, albo pomarańczowy... Jest to związane z temperaturą barwową.

Temperatura barwowa

Zwróćmy uwagę na fakt, że nasze oczy automatycznie ustawiają sobie balans bieli, dzięki czemu możemy prawidłowo widzieć kolory w różnych warunkach (np. kiedy jesteśmy w słabo oświetlonym pomieszczeniu czy stoimy w intensywnym słońcu). Żeby jednak takie efekty osiągnąć na zdjęcia, musimy nieco pomóc naszej aparatowi, który nie posiada tak rozbudowanej funkcji adaptacyjnej. Jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową, która jest uzależniona od temperatury światła, a ta ustalana jest w Kelvinach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 5200 a 5600 stopni Kelvina – kolory na zdjęciach są wtedy najbardziej zbliżone do naturalnych.

Większość cyfrówek posiada do wyboru 3 opcje:

  • automatyczny balans bieli – ma bardzo ograniczoną skalę barwową;
  • częściowo-automatyczny balans bieli – dostępne są opcje, których można użyć w określonych sytuacjach oświetleniowych, kiedy: pada światło słoneczne/jarzeniowe/żarowe, używamy lampy błyskowej, robimy zdjęcie w cieniu lub niebo jest zachmurzone;
  • manualny balans bieli – możemy w całości ustawiać go samodzielnie.

Jak ustawić balans bieli?

Są dwie techniki. Pierwsza – mówi o tym, że przed prawidłową sesją warto zrobić kilka zdjęć próbnych, z których każde będzie miało ustawiony inny balans bieli – następnie wybrać fotografię o kolorach najbardziej zbliżonych do naturalnych i ustawić aparat tak, jak miało to miejsce podczas robienia wspomnianego zdjęcia. Druga technika – podpowiada, że aby ustawić odpowiedni balans bieli, należy mieć ze sobą szarą kartkę, której trzeba użyć robiąc pierwsze zdjęcie, kolor szary jest kolorem neutralnym, dlatego jeśli będzie wyglądał na zdjęciu naturalnie, to znaczy, że reszta kolorów również.

Którą technikę wybrać? Różne szkoły fotografii różnie radzą, dlatego najlepiej zdać się na własny instynkt i wypróbować obie techniki, a następnie wybrać tę, która lepiej odpowiada naszym potrzebom.


Newsletter